Skip to main content
Zakłady Farmaceutyczne "UNIA" Spółdzielnia Pracy - logo
Maść pielęgnacyjna z witaminą F

Badania pokazują korzystny wpływ witaminy F na skórę.


Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w diecie sprawia, że skóra staje się mniej odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak alergeny, substancje drażniące czy drobnoustroje. Poza tym skóra jest też bardziej skłonna do podrażnień, trudniej się goi i jest bardziej podatna na powstawanie stanów zapalnych, zmian trądzikowych i alergii.

Witaminą F nazwane zostały wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli znane nam kwasy omega-3 i omega-6. Ich niedobór w codziennej diecie wpływa negatywnie na stan skóry, dlatego warto dostarczać do organizmu NNKT wraz z codzienną dietą. A jak sprawa wygląda z dbaniem o stan skóry od zewnątrz? Czy stosowanie produktów kosmetycznych z witaminą F również ma tak dobroczynny wpływ na stan skóry? Co na ten temat mówią badania?

Badania pokazują wpływ NNKT na stan skóry

Liczne badania wykazały, że kwas linolowy obecny w kosmetykach bardzo dobrze się wchłania i dochodzi do głębokich warstw skóry, gdzie może być wbudowany w fosfolipidy błon komórkowych. - podaje portal Radioklinika w artykule: Dlaczego maść z witaminą F zwana jest pogromczynią zmarszczek?

Witamina F – badania pokazują wpływ NNKT na stan skóry

Dlaczego produkty kosmetyczne z witaminą F? Oto kilka powodów:

  1. NNKT wzmacniają skórną barierę hydrolipidową, co jest podstawą przy leczeniu problemów skórnych.
  2. Wzmacniając skórną barierę hydrolipidową NNKT zapobiegają wysuszeniu skóry, dzięki czemu spłyceniu ulegają także zmarszczki. Poprawia się również elastyczność skóry.
  3. Witamina F aplikowana na skórę zapobiega nadmiernemu łojotokowi i infekcjom drobnoustrojowym. Dzieje się tak dlatego, że kwas linolowy jest również składnikiem łoju. Gdy jego zawartość spada, łój staje się gęsty i blokuje pory skórne. Widać to na przykładzie trądziku, w którym aplikacja miejscowa kremów z witaminą F przynosi złagodzenie objawów.
  4. Kosmetyki z NNKT zmniejszają napięcie skóry, co ma wpływ na złagodzenie bólu w stanach zapalnych.

Kosmetolodzy chętnie włączającą produkty kosmetyczne zawierające witaminę F do zabiegów dedykowanych skórze z problemami, np. atopowej, łuszczycowej czy trądzikowej.

Kosmetyki z witaminą F w codziennej pielęgnacji

Z wymienionych wyżej powodów warto rozważyć włączenie produktów kosmetycznych z witaminą F do rutyny pielęgnacyjnej. Można je stosować kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry. Wpływają one bowiem na ogólną poprawę jej kondycji – skóra jest lepiej nawilżona, bardziej elastyczna, spłyceniu ulegają także zmarszczki. Produkty kosmetyczne z witaminą F wzmacniają skórną barierę hydrolipidową, co ma znaczenie w leczeniu problemów skórnych.


Więcej o cennych właściwościach witaminy F w artykule:
Dlaczego maść z witaminą F zwana jest pogromczynią zmarszczek?


Alantandermoline: doceniany i nagradzany


Alantandermoline - Najlepszy Produkt, 2011

Najlepszy Produkt, 2011

Dziecko, I miejsce, Nagroda Czytelników
Alantandermoline - Najlepszy Produkt, 2012

Najlepszy Produkt, 2012

Dziecko, II miejsce, Nagroda Czytelników
Alantandermoline - Najlepszy Produkt, 2013

Najlepszy Produkt, 2013

Świat Farmacji
Alantandermoline - Najlepszy Produkt, 2014

Najlepszy Produkt, 2014

Świat Farmacji